Říkal jsem si, že vám vytvořím návod pro začátečníky, jak vytvořit blog na redakčním systému WordPress do jedné hodiny. Absolutně bez vynechaných kroků a pro úplné začátečníky. Videonávod a moje rady v komentářích k dispozici. S tímto návodem to zvládne úplně každý.
Obsah
Než začnete s WordPressem
Je jedno, jestli jste doposud nikdy nevytvořili žádný web nebo blog, nebo jestli chcete přejít z jiné blogovací platformy. Důležité je, že máte motivaci posunout vaši tvorbu dál a já doufám, že k lepšímu. WordPress není pro vás, jestliže se nechcete učit nové věci a novým věcem porozumět. Pokud si kladně odpovíte na otázku: “Chci se naučit novým věcem?”, můžete pokračovat. Pokud jste si odpověděli “ne”, WordPress není pro vás a jenom tady budete ztrácet čas. V tom případě vám doporučuji tvorbu vašeho nového blogu nebo webu například s Mioweb.cz, kde si můžete vyzkoušet jejich vlastní řešení na 14 dní zdarma.
Další velmi důležitou věcí je, že se nevyhnete finanční investici, bez které to zkrátka nepůjde. Při budování vaší osobní značky blogu je to investice, která se vám vyplatí a díky které budete mít absolutně volné ruce při tvorbě vašeho nového blogu. O výhodách jsem se rozepsal tady: WordPress a proč ho mít na blog nebo web?
V tomto návodu na tvorbu WordPress blogu vám dám doporučení na dva české zprostředkovatele hostingu a domén se kterými mám za roky práce tvorby webů pozitivní zkušenosti. Nicméně videonávod vytvořím zatím pouze pro jednoho, který mi přijde pro začátečníka jednodušší.
Co budete potřebovat
Když už máte jasno, pojďme na věc. Jdeme založit blog. Co všechno budete potřebovat abyste mohli začít?
Doména
Doména, neboli doménové jméno je název webu. Například moje doména je Joeyhocesta.cz. Technicky vzato, doménové jméno tvoří několik částí. Joeyhocesta je takzvaná doména druhého řádu. Doménou prvního řádu je cz. To pouze v krátkosti, aby jste měli základní přehled. Domény prvního řádu se v posledních letech rozrostli i o hodně “exotické” koncovky a je opravdu z čeho vybírat.
Jak a jakou doménu vybrat?
To je čistě na vás. Měl bych několik slov a doporučení, kterými se pochopitelně řídit nemusíte. Přinejmenším vám rozšířím obzory jak to chodí. Když to vezmu podle sebe a zavzpomínám nad tvorbou jména mého blogu, řidil jsem se několika jednoduchými pravidly. První věcí, kterou jsem zabýval, byl vlastní název blogu. V té době jsem věděl, že půjde z části o osobní blog a také blog profesionální. Mým původním záměrem bylo pojmenovat blog jako “blogjoey” nebo “joeyhoblog”. Nakonec se můj blog jmenuje Joeyhocesta, která má představovat nejen příběh mé cesty v Británii a zkušenosti získané v zahraničí, ale také něco jako životní filozofii.
Pokud bych se měl rozhodovat o jménu pro blog s recepty, neváhal bych a takzvané klíčové slovo “recepty” bych rozhodně použil v názvu domény. Třeba něco jako “Joeyhorecepty”. Na druhou stranu, někdy vlastně ani nezáleží na výběru vhodného doménového jména, jakožto spíše na kvalitě obsahu, který se lidem líbí a sdílí ho a který pokládají vyhledávače za relevantní.
Nezapomeňte na možnost pomlček, zkratek v názvu a zapamatovatelnost. Všeobecně se tvrdí, že používání pomlček je dobré vynechat, pokud to nevyžaduje název domény, který by se v bezpomlčkové verzi špatně pamatoval a dal se jednoduše splést. Například “kup-prodej” vypadá srozumitelněji s pomlčkou a také se srozumitelněji vyslovuje, nežli “kupprodej”. Zkracené domény nám zase může pomoci v zapamatovatelnosti. Při budování brandu je dobré na něco takového myslet hned ze začátku.
Koncovka doménového jména je kategorie pro diskuzi sama o sobě. Pro český blog bych ale jednoznačně volil českou .cz doménu. Všeobecně má česká doménová koncovka vytvořený mezi lidmi jakýsi pocit větší důvěryhodnosti u nás v Česku. Není to však podmínkou a lidé už si dávno zvykli i na další a exotické domény prvního řádu jako například .com, .co, .online, .to a podobně.
Kontrola dostupnosti a nákup domény
Jestli je doména, kterou by jste chtěli zaregistrovat volná, zjistíte rychle a jednoduše u zprostředkovatele prodeje domén. Takový zprostředkovatel nezřídka kdy také nabízí hostingové služby. Za sebe doporučuji české společnosti Blueboard nebo Wedos. Přejděte tedy na jednu z nich a zkontrolujte si dostupnost názvu vašeho nového blogu.
KONTROLA DOMÉNY WEDOS.CZKONTROLA DOMÉNY BLUEBOARD.CZ
Hosting
Hosting, neboli webhosting, je místo, kde budou soubory redakčního systému WordPress nahrané. Jde o pronájem zakoupeného místa na serveru hostingové společnosti, která vám zaručuje chod webu, přístup k souborům a obrázkům a dostupnost na internetu. Téma hostingu a technologie s tím spojené by dalo na samostatný článek a určitě se k němu vrátím. Videonávod pro tvorbu blogu a webu jsem vytvořil pro hostingovou společnost Blueboard, která patří k mým nejoblíbenějším z hlediska jednoduchosti a možnosti hostovat až 10 domén na jednom hostingu (Jde tedy o multihosting – více webů a domén na jednom hostingu).
Cena hostingu a domény
Poplatky spojené s pořízením domény a hostingu se různí a jsou spojené s výběrem domény a doplňkových služeb. Nejlevnější doménu pořídíte v současné době u Wedosu. Za pouhých 78,65 Kč ročně získáte doménový název vašeho nového blogu nebo webu s koncovkou .eu. (Přesvědčte se sami na www.wedos.cz/domeny)
Cena domény s hostingem u Blueboard
U Blueboardu zaplatíte za .cz doménu s hostingem, kde můžete mít dohromady deset webů a blogů 1346,- Kč na rok. Cena domény 199,- Kč s cenou hostingu 1140,- Kč na rok. Objednávka hostingu je možná také na půl roku za 570,-Kč.
OBJEDNAT NA BLUEBOARD.CZCena domény s hostingem u Wedosu
S Wedosem vás roční poplatek za .cz doménu s hostingem No Limit vyjde na 655,- Kč. Doména 175,45,- Kč a hosting na 480,- Kč. Hosting No Limit od Wedosu lze pouze předplatit na celý rok dopředu.
OBJEDNAT NA WEDOS.CZRychlé srovnání Wedosu a Blueboardu
BLUEBOARD | WEDOS |
---|---|
Snadnější administrace | Podpora 24/7 |
Multihosting | Cena hostingu |
Denní zálohy | Cena domény |
SSL certifikát |
Návod
K tomu, aby jste mohli provozovat svůj nový web nebo blog do jedné hodiny budete potřebovat platební kartu, díky které proběhnout platby za nákup domény a hostingu takřka okamžitě. Následná aktivace služeb hostingu a registrace domény poté zabere jen několik minut. K vytvoření vašeho nového blogu nebo webu pokračujte krok za krokem podle videonávodu níže.
Videonávod: WordPress blog do hodiny
Je to opravdu možné? Blog nebo web do hodiny?
Ano, teoreticky vzato. Při platbě za služby hostingu a registraci domény platební kartou proběhne registrace domény a zavedení hostingu v rámci několika minut. O aktivaci služeb vám přijde vyrozumění emailem. U domény je to trochu komplikovanější a její zprovoznění může trvat od několika hodin až po 24 hodin. Osobně si nevzpomínám, že by zprovoznění domény trvalo déle než kolem dvou hodin. Prakticky vzato, zprovoznění domény blogrychle.cz, trvalo do jedné hodiny. U hostingu od Blueboardu je ta výhoda, že vám přiřadí dočasnou adresu a na vašem novém blogu nebo webu můžete začít pracovat ihned.
Instalace WordPressu probíhá jedním klikem v administraci hostingu a to jak u Wedosu, tak i Blueboardu. Ty doby, kdy jste si museli přes vzdálený přístup nahrát soubory na váš hosting a museli založit a spárovat databázi při instalaci WordPressu už jsou dávno pryč. Tuto službu jednoduché instalace už dnes naštěstí najdete u všech kvalitních hostingových společností.
Zprovoznění blogu nebo webu, na kterém můžete ihned publikovat, nezabere více než hodinu čistého času.
Než začnete blogovat
Než začnete blogovat, publikovat a sdílet, seznamte se se základním nastavením WordPressu a to zejména nastavením trvalých odkazů. Trvalé odkazy jsou po instalaci WordPressu nastavené ve formátu, který nevypadá moc pěkně a navíc nevhodně pro “roboty” vyhledávačů, jakým je například Google, Seznam, Bing a další. Proč tomu tak je, nastavení WordPressu pro lepší výsledky ve vyhledávání na Seznamu, Google a další technické záležitosti, to je mimo dosah tohoto příspěvku. Nastavení trvalých odkazů doporučuji provést ihned po instalaci, protože pokud již máte publikované příspěvky v blogu a vysdílené na sociálních sítí, po změně trvalých odkazů později, nebudou vaše příspěvky dostupné. Dá se to napravit, ale je s tím zbytečná práce.
Změnu nastavení trvalých odkazů provedete v administraci WordPressu v položce Nastavení->Trvalé odkazy. Všeobecné doporučení nastavení trvalých odkazů je http://www.nazevdomeny.cz/nazev-prispevku/.
Kde najít šablonu na WordPress
Šablony vzhledu na WordPress zdarma naleznete přímo na oficiálních WordPress stránkách tady: www.cs.wordpress.org/themes/. Mějte na paměti, že každá šablona nemá stejné možnosti a může trvat, než si vyberete tu správnou, která vám bude vyhovovat. Téměř ve všech případech mají šablony zdarma omezené funkce. Pro start vašeho nového blogu nebo webu jsou funkce šablon zdarma dostačující a ty funkce, které potřebujete doplnit, nahradíte správnými pluginy. O tom ale zase v některém dalším příspěvku o WordPressu.
Šablona použitá pro videonávod: wordpress.org/themes/minimalblog/
Další návody pro začátečníky na mém novém webu www.blogrychle.cz.
Vaše komentáře, tipy a rady mi zanechte v komentářích níže. Klidně si tam také napište o radu.
2 comments